araç asansörleri

İlk ortaya çıktıkları dönemde yalnızca endüstriyel amaçlarla kullanılan asansörler, zaman içerisinde teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle birlikte çok daha farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Taşıma kapasitelerinin artması, daha güçlü halatların kullanılması, akıllı kontrol sistemlerinin asansörlere entegre edilmesi gibi pek çok yenilik, asansörlerin çeşitlenmesine ve daha işlevsel olarak çok geniş alanlara yayılmasına neden olmuştur. Araç asansörleri de bu bağlamda ortaya çıkan ve son yıllarda giderek yaygınlaşan asansör çeşitleri arasında yer almaktadır. Yük asansörleri arasında yer alan araç asansörleri, araçların yukarı-aşağı yönlü taşınmasına olanak tanımaktadır. Otoparklar ve çok katlı oto galeriler başta olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahip olan araç asansörleri kullanıldıkları alanlarda büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 Doğru Araç Asansörü Seçmenin Püf Noktaları

 Araç asansörlerinin sağlamış olduğu yararlar, bu asansörlere olan talebin artmasını da beraberinde getirmiştir. Buna bağlı olarak araç asansörleri imal eden çok sayıda firma ortaya çıkmıştır. Ancak tüm firmaların yüksek kalitede kullanışlı ürünler ürettiğini söylemek de mümkün değildir. Bu yüzden de araç asansörü seçiminden maksimum verim alabilmek için, bazı noktaların gözden kaçırılmamasına özen gösterilmelidir:

  • Doğru Kapasite: Araç asansörü seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta, seçilecek asansörün yük kapasitesidir. Asansörün kullanılacağı yerde genellikle taşınan araç türlerinin ağırlığı göz önünde bulundurulmalı ve ortalamanın biraz da üzerinde kapasiteye sahip olan asansörler tercih edilmelidir. Hafif ticari araçlar ile ağır araçların taşınacağı alanlarda, yüksek kaliteli ve ağır kapasiteli asansörler kullanılmalıdır.
  • Marka Bilinirliği: Daha önce de belirtildiği gibi asansör üretimi yapan firmaların sayısı oldukça fazladır. Bu firmalar arasından bilinirliği yüksek olan markaların tercih edilmesi daha doğrudur. Zira kaliteli markalar, marka itibarlarının zarar görmemesi adına daha kaliteli ve kullanışlı ürünler sunmakta, olası sorunlar karşısında da sattıkları ürünler için her türlü garantiyi sağlamaktadır.
  • Güvenlik: Yük asansörlerinde olduğu gibi araç asansörleri de acil durumlar için emniyet valfine sahip olmalıdır. Bu valf, ağır yüklerin baskısı altında kalan asansörlerin düşmesini engellemektedir.
  • Kolay Kontrol: Araç asansörlerinin kontrol sistemlerinin kolay ve kullanışlı olmasına da özen gösterilmelidir. Özellikle uzaktan kumanda ile çalışan modellerde, asansörün kumandayı algılama düzeyinin yüksek olmasına ve kolay kontrol edilebilmesine özen gösterilmelidir.

 

Araç Asansörleri Fiyatları

 Araç asansörleri fiyatları hakkında net bir rakamdan söz edebilmek olanaksızdır. Zira günümüzde çok sayıda asansör üreticisi ve bu asansörleri satan pek çok satıcı firma bulunmaktadır. Üretim ve satış noktasındaki bu çeşitlilik, doğal olarak fiyatlara da yansımaktadır. Ancak araç asansörlerinin fiyatlarının değişken olması, bu ürünlerden birini satın almak isteyen bireyler açısından seçeneklerin de fazla olması anlamına gelmektedir. Bu sayede detaylı bir araştırma ile daha kaliteli bir araç asansörünü, daha uygun fiyatlarla satın alabilme olanağı bulunmaktadır.

Elsco Asansör ve Yürüyen Merdiven A.Ş. olarak araç asansörleri montajı, modernizasyonu ve servis ve bakım hizmeti sağlıyoruz.