İlk olarak yük taşımakta kullanılan asansörlerin zaman içerisinde insan taşımakta da kullanılmaya başlaması, asansör tasarımlarında yeniliklerin yapılmasını da beraberinde getirmiştir. Bu yüzden de günümüzde, asansörü oluşturan tüm parçalar daha estetik bir şekilde tasarlanmaktadır. Asansörlerin temel parçalarından biri olan tavanlar için de çeşitli tasarımlar bulunmaktadır. Asansör tavan modelleri önceki dönemlerde düz ve sade bir şekle sahipken, günümüzde lazer kesim teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte istenilen her şekilde uygulanabilir hale gelmiştir. Sac ya da alüminyum levhalar üzerinde milimetrik kesimler yapabilen ve istenilen her resim ya da şekli kusursuz olarak bu yüzeylere aktarabilen lazer kesim teknolojisi, asansör tavanlarına farklı bir hava katılmasını sağlamaktadır.

Lazer kesim asansör tavan modelleri arasında geometrik şekiller ön plana çıkmaktadır. Tekrar eden kareler ya da dikdörtgenler, iç içe geçen halkalar ve bazı diğer modeller en yaygın kullanılan asansör tavanları arasındadır. Bununla birlikte daha fazla emek gerektiren çeşitli desenlerin, motiflerin ve sembollerin asansör tavanına işlenebilmesi de olanaklıdır. Üstelik lazer kesim teknolojisi ile firma adı, yazılar ya da firma logosu yapabilmek de mümkündür. Özellikle şirket ya da AVM asansörleri açısından bu modeller daha uygundur. Lazer kesim ile yapılan asansör tavanlarının tam olarak kendini gösterebilmesi için ışıklandırmanın da doğru yapılması önem arz etmektedir. Tavanda kullanılacak ışıkların, sacın kesilmemiş karanlık noktalarında kalmamasına ve her kesi alanının yeteri kadar ışık almasına dikkat edilmelidir. Aksi halde hem asansörün iç kısmının estetik görüntüsünün azalması hem de verimsiz ışık kullanımı dolayısıyla boğuk bir ortamın ortaya çıkması söz konusudur.

Asansör Tavan Modelleri Fiyatları

Asansör tavan modelleri için net bir fiyattan söz etme olanağı yoktur. Zira bu ürünlerin fiyatları üzerinde etkili olan pek çok unsur bulunmaktadır. Tavan yapılacak alanın genişliği, yapılması istenilen tavanda kullanılacak işçiliğin düzeyi, zemin malzemesinin kalitesi ve türü bu unsurların başında gelmektedir. Günümüzde asansör tavan hizmeti sunan pek çok firma bulunmaktadır. Bu da tavan modelleri için farklı seçeneklerin ve fiyatların erişilebilir olması anlamına gelmektedir. Asansör tavanı yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapmak, en kaliteli ürünü en uygun fiyat ile alabilmek açısından tavsiye edilmektedir.