Asansör Üreticinize Satın Almadan Önce Sormanız Gereken 8 Soru

Blog

İster yeni bir inşaat projesi için asansör arıyor olun, ister binanızdaki asansörleri değiştiriyor olun, doğru asansörü seçmek çok fazla dikkat gerektirir. İhtiyaçlarınız, insan veya ağır eşya taşımanıza ve trafiğinizin az veya çok olmasına bağlı olarak değişecektir. Mülkünüzün taleplerini karşılamak için doğru asansöre yatırım yaptığınızdan emin olmak için stilden garantiye kadar her unsur önem kazanır. Aramaya başladığınızda asansör üreticinize sormanız gereken en önemli soruların bir listesini hazırladık.

1.Ne Tür Bir Tahrik Sistemi Önerirsiniz?

Tahrik sistemi asansör kullanımınızdan etkilendiğinden, belki de sorulması gereken en önemli soru budur. Trafiğe, sıklığa, ağırlığa, kaç kat seyahat edildiğine vb. göre hangisinin en iyi şekilde çalışacağını bilmeniz gerekir. Örneğin, orta-yüksek katlı bir binanız varsa, genellikle bir çekişli asansörü düşünebilirsiniz. Binanızda alan sınırlıysa, makine dairesi gerektirmeyen bir çekiş asansörü idealdir.

Bütün bunlar asansörünüzün fiyatını etkileyecektir. Alçak katlı bir binanız varsa, yüksek bir binada çalışmayacak olan daha yavaş bir hıza sahip oldukları için daha uygun fiyatlı hidrolik asansör alabilirsiniz. Ayrıca asansörlerin çoğu en az 10 yıl boyunca teknolojik olarak güncel kalacak şekilde tasarlandığından, eskimeyi de göz önünde bulundurmalısınız.

 

asansörsatınalmak

2.Özelleştirme Mevcut mu?

Özelleştirme, yalnızca asansörün görünümünü ve stilini değil, aynı zamanda binanın kendisine bağlı olabilecek özel gereksinimleri de içerir. Kendi ihtiyaçlarınızı anladığınızdan emin olun, böylece hangi ayarlamaları ve stil gereksinimlerini istediğinizi açıkça tanımlayabilirsiniz.

3.Hangi Asansörler Tescilli Parçaları Kullanmaz?

Bu garip bir soru gibi görünebilir, ancak bakım maliyetini etkileyecektir. Tescilli parçalar özel olarak bir asansör markası için üretilmiştir ve yalnızca üreticilerin müttefik şirketlerine satılmaktadır. Bir şeyler ters giderse, o belirli markayı taşıyan bir bayi aracılığıyla tescilli parçaları bulmanız gerekecektir. Bu markaların piyasada kalmaya devam edip etmeyeceğini veya birlikte çalıştığınız bayinin değişime ihtiyacınız olduğunda hala yanınızda olup olmayacağını asla bilemezsiniz.

Tescilli olmayan sistemlere herhangi bir bakım sağlayıcı tarafından servis verilebilir ve herhangi bir asansör onarım şirketi tarafından alınabilir. Daha fazla bakım seçeneğine sahip olacağınız ve belirli bir markayı bulmaya daha az bağımlı olacağınız için maliyetleri azaltmak için tescilli olmayan parçalara sahip asansörleri arayın. Tescilli bir asansör, tescilli olmayan bir asansörle aynı sorunlarla karşılaşacaktır. Ne yazık ki, makine dairesine ihtiyaç duymayan asansörler tescilli olma eğilimindedir çünkü tüm asansör özel dikkat, parça ve bakım gerektirir.

 

asansörsatınalmak

4.Üniteyi Kim Kuracak?

Maliyete dahil kurulum sağlayan bir üretici ile çalıştığınızdan emin olmak ve bu maliyetlerin ne anlama geldiği konusunda net olmak istiyorsunuz. Ünitenizin sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacağından, kurulumda kanıtlanmış bir sicile sahip bir şirket istiyorsunuz. Araştırmanızı yapın ve kurulumdaki gecikmeler veya kuruluma hazırlanırken programın gerisindeyseniz uygulanan ücretler gibi ürün incelemelerinde sorunları arayın.

5.Bakımı Kim Sağlayacak?

Sözleşmenizin bir tür bakım içerdiğinden emin olun. Beklenen aşınma ve yıpranma nedeniyle yıllar geçtikçe genellikle değiştikleri için bakım anlaşmaları biraz kafa karıştırıcı olabilir. Beklenen iş ve gereken servis doğal olarak daha karmaşık hale geleceğinden ve yedek parçaları içerdiğinden, maliyetler genellikle yıllar içinde artacaktır.

Asansör bakımı ve servisi ile ilgili ek maliyetleri ve ayrıca asansörün satın alınmasıyla birlikte gelen garantinin onarımları ne kadar süreyle kapsadığını anladığınızdan emin olun.

Bilmek isteyebileceğiniz başka bir şey, 24-7 acil onarım sağlayıp sağlamadıklarıdır. Asansörlerin her saat seyahat ettiği konut binalarında bu çok önemlidir. Asansörlerin arızalı olması durumunda daha yüksek seviyelere inip çıkmanın zor olduğu yüksek binalarda da önemlidir.

 

asansörsatınalmak

6.Asansörün Maliyeti Nedir?

Asansörlerin bütçeniz üzerinde büyük etkisi vardır ve maliyeti küçümsememek önemlidir. Garanti seçeneklerinizi ve yıllık bakım eklemenin maliyetini bilmek istiyorsunuz. Üreticilerin, hiçbir gizli maliyet olmaması için, düşündüğünüz asansörün tam tasarımı, modeli ve özel kurulum gereksinimleriyle ilgili her bir maliyeti gözden geçirdiğinden emin olun.

7.Asansör Ne Kadar Güvenilir?

Asansörün performansı, kiracılar için güvenli ve konforlu bir sürüş sağlamanızı sağlayacağından önemlidir. Hız, güvenlik ve konforu etkileyecek her şey binanızın taleplerini karşılamak için doğru sürüşe sahip olmaya bağlı olduğundan, bu gerçekten ihtiyaçlarınız için doğru asansör tipini seçmeye bağlıdır. Güvenlik özellikleri de güvenilirlik için önemlidir, bu nedenle karar vermeden önce bunları yakından incelemek istersiniz. Belediye ve il kurallarına uygun bir asansör istiyorsunuz.

8.Kiminle Bağlantı Kuracağım?

Hem alışveriş sürecinde hem de satın alma sonrasında mutlaka firmayla muhatap olduğunuzdan emin olun, çünkü satın alma işleminize yaklaştıkça aklınıza kesinlikle daha fazla soru gelecektir. Satış için irtibat kişiniz genellikle onarım için konuştuğunuz kişiden farklı olacaktır, bu nedenle birkaç irtibat kişisinin elinizin altında olması işleri sizin için kolaylaştıracaktır.

Asansör satın alma hakkında daha fazla bilgi almak için 0542 619 22 01 numaradan bize ulaşabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir