Ev Asansörü Nedir? Ev Asansörü Fiyatları Nelerdir?

Blog

İlk olarak yük taşıma amacıyla ortaya çıkan ve sağladığı faydaların anlaşılmasından sonra insanların taşınmasında da kullanılan asansörler, günümüzde bu amaçla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Teknik alanda yaşanan gelişmeler, kullanımı ve kurulumu daha kolay; aynı zamanda da daha işlevsel asansörlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. İnsanlar tarafından kullanılan asansörlerin pek çok çeşidinin olduğunu söylemek mümkündür. Ev asansörü bu doğrultuda ön plana çıkan asansör türleri arasında yer almaktadır.

 

Ev Asansörü Nedir?

Ev asansörü adından da anlaşılacağı gibi evlere kurulan ve kullanılan asansörlerdir. Birden fazla kata sahip olan evlerde yaşlı ya da engelli bireylerin katlar arasındaki geçişini kolaylaştırmak için ev asansörleri kullanılmaktadır. Bu asansörler genellikle tek kişinin kullanacağı şekilde tasarlanmaktadır. Bu yüzden de kurulum için çok fazla alan gerekli değildir. Aynı zamanda ev asansörlerinin kurulum süresi de oldukça kısadır. Aksi bir durum olmadığı sürece, 1 ya da 2 iş gününde ev asansörlerinin kurulumu tamamlanmaktadır. Genel kullanım asansörlerinin aksine, ev asansörleri daha az bakıma gereksinim duymaktadır. Günde birkaç kez kullanılacak olan bu asansörlerde parçalar daha geç yıpranmakta, bu sayede asansörlerin kullanım ömrü daha da uzun olmaktadır. Özellikle doğru ürün ve firma seçimi ile asansörlerin ömrü daha da artmaktadır. Kaliteli bir ev asansörü, bir kez kurulum yapıldıktan sonra uzun yıllar boyunca herhangi bir bakım ya da onarıma gereksinim kalmadan kullanılabilmektedir.

ev-asansörü

Ev asansörleri genellikle dubleks ya da villa tipindeki evlerde kullanılmaktadır. Ancak istenilmesi durumunda, apartman içinde de engelli bireylerin kullanabilecekleri şekilde kurulum da yapılmaktadır. Ev asansörleri, kullanacak kişinin engel durumuna bağlı olarak farklı şekillerde de tasarlanabilmektedir. Tekerlekli sandalye kullanan bir engelli birey için, tekerlekli sandalye ile asansöre binmeyi kolaylaştıracak düzenekler kullanılırken; ayakta durabilen bireyler için tasarlanan asansörlerde bu tür düzeneklere gerek kalmamaktadır.

 

Ev Asansörü Fiyatları Nelerdir?

Ev asansörü kurdurmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başına bu asansörlerin maliyeti gelmektedir. Ancak ev asansörleri, normal asansörlere kıyasla daha basit tasarıma sahip olduklarından ve kurulum zahmeti de düşük olduğundan daha uygun fiyatlarla kurulabilmektedir. Yine de ev asansörleri için net bir rakamdan söz edebilmek mümkün değildir. Asansör kurulacak alanın kaç katlı olduğu, asansör için istenilen özel tasarımlar ya da tercih edilecek asansör modelinin kalitesi fiyat üzerinde belirleyici olmaktadır. Ayrıca günümüzde asansör hizmeti veren çok sayıda firma bulunmaktadır. Firma sayısındaki bu fazlalık da doğal olarak asansör fiyatlarının çeşitlenmesine neden olmaktadır. Ev asansörü seçiminde fiyattan daha çok kaliteye odaklanılması, alınacak hizmetten memnun kalınması adına önemlidir. Yalnızca fiyata bakılarak yapılacak seçimlerde, çeşitli olumsuzluklarla karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Ev asansörlerinin fiyatları hakkında daha net bilgi alabilmek için asansör firmalarını ziyaret etmek ya da web siteleri üzerinden iletişim kurmak gereklidir.

 

Doğru Ev Asansörü Nasıl Seçilir?

ev-asansörü

Alınacak ev asansöründen ve asansör firmasından memnun kalabilmek adına doğru ürün seçimine büyük özen gösterilmelidir. Bu noktada öncelikle gereksinimlerin doğru tespit edilmesi gereklidir. Ev içinde asansörün hangi amaç ile kullanılacağının ve asansörü kullanacak kişi ya da kişilerin fiziksel özelliklerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bununla birlikte asansör firmasının kalite sertifikasına sahip olmasına da özen gösterilmelidir. Firma seçiminde mutlaka yasal olarak faaliyet gösteren firmalar tercih edilmeli ve alınacak hizmet için sözleşme yapılarak, garanti talep edilmelidir. Aksi halde çeşitli yasal problemlerin ortaya çıkabilmesi mümkündür.

İlginizi çekebilir: Asansör Rehberi – Kaç Çeşit Asansör Vardır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir