İstanbul Asansör Firmaları

Blog

Sanayi Devrimi esnasında endüstriyel alanlarda yüklerin daha hızlı ve pratik şekilde taşınabilmesi maksadıyla üretilen asansörler, sonraki dönemlerde insanların yapıların daha üst katlarına taşınabilmesi amacıyla da kullanılmaya başlamıştır. İnsan taşıyan asansörlerin imal edilmeye başlamasıyla birlikte mimari alanda da büyük değişimler yaşanmış ve bu sayede çok katlı binaların inşası mümkün hale gelmiştir. Günümüze kadar asansör teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, daha işlevsel ve pratik asansörlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye’nin en kalabalık kenti olan İstanbul, aynı zamanda asansör kullanım yaygınlığında da ilk sırada yer almaktadır. Hızla artan nüfusu kente sığdırabilmek için inşa edilen yüksek yapılarda, farklı türde asansörler kullanılmaktadır.

 

Asansör hizmetlerine duyulan talebin fazla olması, İstanbul asansör firması hizmetleri sunan firmaların sayısında da artışa neden olmaktadır. İstenilmesi durumunda kentin tüm bölgelerinde asansör hizmeti veren firmalara kolayca ulaşılabilmektedir. İnternet kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak, bu alanda hizmet sunan firmalara erişim oldukça kolaydır.

İstanbul Asansör Firmalarının Verdiği Hizmetler

istanbul-asansör (3)

İstanbul asansör firmalarının vermiş olduğu hizmetlerin sayısı oldukça fazladır. Bunların başında asansör kurulumu gelmektedir. Ancak asansör kurulumu, sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Bunun için öncelikle binanın fizibilite raporunun hazırlanması, sonrasında da asansör projesinin çizilmesi gerekmektedir. Asansör kurulum işleminin projeye uygun olarak yapılması da önem arz eden noktalardan biridir. Asansör kurulumu esnasında yapılacak hatalar, asansörün onaylanmamasına ya da kullanım esnasında çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Asansör firmalarının sunmuş olduğu bir diğer hizmet de asansörlerin tamir işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Gün içerisinde onlarca, bazen de yüzlerce kez çalışmak durumunda olan asansörler, belirli bir süre sonra çeşitli arızalarla karşı karşıya kalabilmektedir. Asansörlerin arıza yapmaması adına, kaliteli ürün ve firma seçimi önemlidir. Ancak teknik ürünlerin yapısı gereği, en kaliteli ürünlerde bile zaman zaman arıza yaşanması mümkündür. Bu gibi durumlarda İstanbul asansör firmaları çözüm hizmetleri sunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kurumsal Asansör Firmaları

Asansör firmaları aynı zamanda satmış ve kurmuş oldukları asansörlerin yedek parçalarının da satışını yapmaktadır. Bu asansörlerde yaşanan ve parça değişimi gerektiren durumlarda, İstanbul asansör firmaları yedek parça teminini de üstlenmektedir. Bu sayede asansör arızası yaşanan alanlarda herhangi bir mağduriyet ortaya çıkmadan sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. Belirli aralıklarla asansörlerin bakımlarının yapılmasından da İstanbul asansör şirketleri sorumludur. Genellikle asansörü kuran firmalar, belirli bir süre boyunca bakım işlemlerini de üstlenmektedir. Önleyici bakım olarak da adlandırılan bu durum, asansörlerde arıza yaşanmadan önce sorunların çözülmesi anlamına gelmektedir.

 

Asansör Firması Seçmenin Püf Noktaları

istanbul-asansör (2)

Daha önce de bahsedildiği gibi, günümüzde asansör hizmeti almak için tercih edilebilecek çok sayıda firma bulunmaktadır. Ancak bu firmaların hepsinin aynı düzeyde kaliteli hizmet verdiğinden söz etmek neredeyse olanaksızdır. Alınacak hizmetten memnun kalmak ve kurulan asansöre dair herhangi bir sorun yaşamamak adına, asansör firması seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu hususları genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kalite Standardı Uyumu: Asansör firmalarının satmış oldukları ürünlerin ya da verdikleri hizmetlerin kalitesinden emin olabilmek için bu firmaların çeşitli kalite standartlarına uyduğundan emin olunmalıdır. ISO 9001:2008 bu standartların başında yer almaktadır. Bahsedilen standardı taşıyan firmalardan gönül rahatlığı ile kurulum, bakım ya da onarım hizmeti alınması mümkündür.
  • Yasal Faaliyet: İstanbul asansör firması seçiminde üzerinde durulması gereken hususlardan biri de firmanın yasal olarak faaliyet göstermesidir. Bu hizmetlere duyulan talebin artmasıyla birlikte, yasal olmadan hizmet veren pek çok kişi de ortaya çıkmıştır. Daha uygun fiyatlar ile piyasada yer edinmeye çalışan bu kişilerden alınacak hizmetlerin herhangi bir şekilde garantisi yoktur. Yaşanabilecek olası problemler karşısında yasal bir muhatap bulabilmek ya da yasal olarak hak arayabilmek için mutlaka kurumsal bir firma tercih edilmelidir.
  • Sözleşme ve Garanti: İstanbul asansör firmalarından hizmet alınacağı zaman mutlaka hizmet sözleşmesi yapılmalıdır. Sözleşme olmaması durumunda firmalar keyfi davranışlar sergileyebilmekte, herhangi bir yasal dayanak olmadığı için kullanıcılar da haklarını arayamamaktadır. Ayrıca kurulum, bakım ya da onarım gibi tüm hizmetler için mutlaka garanti de talep edilmelidir. Aynı sorunun yeniden yaşanması durumunda, gereksiz masraftan kaçınabilmek için garanti gereklidir.
  • Referanslar: Asansör firmalarının daha önce yapmış oldukları işler, firmaların referansları olarak kabul edilmektedir. Asansörlere dair herhangi bir hizmet almadan önce firmaların referanslarını incelemek ve bu doğrultuda seçim yapmak tavsiye edilmektedir. Güçlü referanslara sahip firmaların tercih edilmesi, alınacak hizmetin kalitesi bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca internet üzerinde yer alan çeşitli yorum ve değerlendirme sitelerinde firmaya dair yazılan yorumları okumak da fikir sahibi olabilmek adına önemlidir.

 

Kullanım Amaçlarına Göre Asansörler

Asansör denildiği zaman çoğu kişinin aklına binalarda ya da alışveriş merkezlerinde kullanılan asansörler gelmektedir. Ancak kullanım amaçlarına göre asansörlerin çeşitleri bulunmaktadır. Binalar ile alışveriş merkezlerinde görülen asansörler, en sık görülen klasik asansörlerdir. Yük asansörleri, bu noktada ikinci sırada yer almaktadır. Genellikle endüstriyel alanlarda ve şantiyelerde kullanılan bu asansörlerin büyük bir kısmı portatif yapıya sahiptir. Bu sayede istenilen her yerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Hastane asansörleri ön plana çıkan asansör modellerindendir. Klasik asansörler ile benzerlik göstermesine rağmen, özelleştirilmiş boyutlarıyla farklılaşan bu asansörler, aynı zamanda sedye asansörü olarak da adlandırılmaktadır. Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve onların sosyal yaşama daha aktif katılımlarını sağlamak için tasarlanmış olan engelli asansörleri de asansör modellerindendir. Bahsedilen tüm modellerin kurulumu, bakım ve onarım işlemleri İstanbul asansör firmaları tarafından yapılabilmektedir.

 

Asansör Bakım Hizmetleri

Asansörlerde arıza yaşanması, belirli süre asansörün çalışmasının durdurulmasına neden olmaktadır. Özellikle parça değişimi gerektiren arızalarda bu durum daha uzun bir hal alabilmektedir. Teknik cihazlar olan asansörler, zaman içerisinde yıpranabilmektedir. Arıza yaşanmadan önce bakım yapılması, arıza yaşanmaması adına atılabilecek önemli bir adımdır. Önleyici bakım olarak da adlandırılan bu bakımlar sayesinde, asansörler sürekli olarak en iyi performans düzeyinde çalışabilmekte ve arıza yaşanmadan önce olumsuzluklar ortadan kaldırılabilmektedir. İstanbul asansör firmalarının neredeyse tamamı bakım hizmeti sunmaktadır. Kurulum yapan firmalar, genellikle belirli bir süre boyunca bakım ve onarım konusunda da garanti vermektedir. Bu garantinin bitmesinden sonra da aynı servisten hizmet almaya devam edilmesi, düzen bozukluğu yaşanmaması ya da yeni firma aramakla zaman kaybedilmemesi açısından önemlidir.

 

İstanbul Asansör Firmaları Ücretleri

istanbul-asansör-firmaları 2

İstanbul asansör firmaları için net bir ücretten söz edebilmek mümkün değildir. Bu duruma engel olan pek çok neden bulunmaktadır. Her şeyden önce firma sayısındaki fazlalık, aynı şekilde fiyatların da çeşitlenmesine neden olmaktadır. Ancak bu durum, asansör hizmeti almak isteyenler açısından bir avantajdır. Bu sayede farklı seçenekler değerlendirilebilmekte ve daha kaliteli hizmetlerin daha uygun fiyata alınabilmesi mümkün hale gelmektedir. Yaptırılmak istenilen asansörün türü, kurulum yapılacak binanın toplam kat sayısı, asansörler için özel tasarım gibi pek çok etken de fiyatlarda değişiklik yaşanmasına yol açmaktadır. Bakım ve onarım hizmetlerinde ise yapılan işin niteliği doğrultusunda fiyatlandırma yapılmaktadır. Ancak İstanbul asansör hizmeti alırken, fiyattan daha çok kaliteye odaklanılması tavsiye edilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir