Çok katlı yapılarda insanların katlar arasında taşınmasını sağlamak için kullanılan asansörler, bu ürünlere duyulan gereksinimin artmasına paralel olarak daha farklı özellikler ile donatılmaktadır. Çeşitli parçaların bir araya gelmesiyle tamamlanan yolcu asansörleri için en önemli parçalardan biri de kabindir. Asansörün uzun süre kullanılabilmesi ve kendini koruyabilmesi açısından kabinin imal edildiği malzeme büyük önem taşımaktadır. Kalitenin yanı sıra estetik görünüm açısından da kabin tasarımları ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Asansör paslanmaz modelleri bu doğrultuda ilk akla gelen ürünlerdir.

Paslanmaz Malzeme Kullanımının Önemi

Metaller, okside edici dış etkenler ile karşı karşıya kaldıkları zaman korozyona uğramaktadır. Halk arasında pas olarak da bilinen korozyon, metalin ömrünün azalmasına ve nihayetinde tamamen kullanılmaz hale gelmesine yol açmaktadır. Ayrıca metal yüzeylerde bulunan korozyon, bu yüzeyleri kullanmak durumunda olan bireylerin sağlıklarını da tehdit eden bir durumdur. Korozyona uğrayan metaller, sürekli olarak yeni maliyetlerin ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Tüm bu sorunların üstesinden gelebilmek adına geliştirilen paslanmaz metal malzemeler, asansörlerde de yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Hem asansörün iç kabininde hem de dış çerçevesinde yer verilen paslanmaz malzemeler, insan taşıma asansörlerinin uzun yıllar boyunca korozyona maruz kalmadan kullanılabilmesini sağlamaktadır. Ancak asansör paslanmaz modelleri için paslanmazlık kadar, hafiflik de önem arz etmektedir. Çelik gibi ağır paslanmaz malzemelerin asansörlerde kullanılması, asansör kütlesinin artmasına ve çekişin düşmesine neden olmaktadır. Bu durumu amorti etmek için de genellikle asansörlerdeki yolcu sayısı azaltılmakta ve dolayısıyla verimlilik düşmektedir. Alüminyum hem hafif hem sağlam ve hem de paslanmaz olması dolayısıyla asansörler için en uygun malzemedir.

Sık Kullanılan Paslanmaz Asansör Türleri

Asansör paslanmaz modelleri asansör için ayrılan boşluğun biçimi ya da kullanım gereksinimi göz önüne alınarak farklı şekillerde imal edilmektedir. Kare ve dikdörtgen asansörler, bunlar arasında en yaygın olanlarıdır. Hemen her ortama kolayca monte edilebilen ve maliyet açısından da daha uygun olan bu modeller evlerde, kamu kurumlarında, ofislerde, otellerde ve daha pek çok alanda tercih edilmektedir. Kare ve dikdörtgen modeller kadar yaygın olmasa da silindirik kabinler de paslanmaz asansör türleri içerisinde önemli bir yere sahiptir.