Yüzyılın Buluşu Asansör Nasıl Çalışır?

Blog

Asansör en basit tanımıyla karşı ağırlık sistemi ile çalışan ve insanların ya da yüklerin daha yüksek katlara çıkarılmasını sağlayan bir teknolojidir. Her ne kadar gündelik yaşamda kullanılırken önemi yeteri kadar fark edilmese de asansörün icadıyla birlikte köklü değişiklikler yaşanmıştır. İlk asansör icat edilinceye kadar insanların yaşam alanlarında inşa ettikleri konutlar, ayak ile çıkılabilecek kat sayısını geçmiyordu. Asansörün icadıyla birlikte, yüksek katlı binaların yapılması olanaklı hale gelmiş ve böylece bugün modern mimarinin bir parçası olan gökdelenler ortaya çıkmıştır. Ancak asansör, konutlarda kullanılmadan önce uzun bir olgunlaşma evresi geçirmiştir. Bu yüzden de ilk asansörler daha çok madenlerde ve fabrikalarda yüklerin yukarı taşınması için kullanılmıştır. Daha sonra elektrikli sistemlerin icat edilmeye başlaması ve asansörlerde güvenlik için bir dizi tedbirin uygulanması, asansörün yaygınlaşmasına neden olmuştur. Asansör ile birlikte madenlerde üretim potansiyeli artmıştır.

Asansör Nedir? Asansör Nasıl Yapılır?

Asansör yapımı, tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan yeniliklere bağlı olarak sürekli değişim göstermiştir. Günümüzde asansörlerin çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Her asansör çeşidinin yapımında farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Asansör motoru asansörlerin yapımındaki en önemli parçadır. Asansör motorunun asansörün beyni olduğunu söylemek hiç de yanlış değildir. Ayrıca asansör çelik halat, asansör kabini ve kapılar gibi farklı parçalar da kullanılarak yapılmaktadır. Gerek yük taşıma işlerinde ve gerekse de insan taşıma amacıyla kullanılacak asansörlerin yapımı büyük dikkat gerektirmektedir. Yalnızca asansörün üretilmesi değil; doğru şekilde planlanması ve yerleştirilmesi de özen gerektirmektedir. Asansör ölçüleri bu işin uzmanları tarafından alınmalıdır.

Asansör çeşitleri hakkında hazırladığımız bir önceki blog yazımıza Asansör Rehberi – Kaç Çeşit Asansör Vardır? ulaşabilirsiniz.

Asansör Nasıl Çalışır?

asansör-çeşitleri (1)

Asansörlerin çalışma mantığı oldukça basittir. Asansör motoruna bağlı olan çelik halatların, asansör kabinini aşağı ya da yukarı yönlü hareket ettirmesiyle asansörler çalışmaktadır. Asansörlerin çalışabilmesi için karşı güç prensibinden yararlanılmaktadır. Yani motor bir halata güç aktarırken, karşı tarafta halat aksi yönde hareket etmekte ve bu şekilde asansörlerin hareket etmeleri de olanaklı hale gelmektedir. Sistem düzgün kurulduğunda asansörlerin sorunsuz çalışabilmektedir.

Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalı?

asansör-çeşitleri (3)

Tüm teknik aletlerde olduğu gibi asansörlerde de belirli zamanlarda bakım yapılması gereklidir. Asansör bakım işleminin amacı, asansörün mevcut eksikliklerinin tespit edilmesi ve giderilmesidir. Uzun süre bakım yapılmayan asansörlerin kullanımı büyük risk taşımaktadır. Bu yüzden de önerilen aralıklarla asansörlerin bakımları yaptırılmalıdır. Asansörlerin güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için bazı yasal düzenlemeler de mevcuttur. Asansör yönetmeliği olarak bilinen bu düzenleme gerek konut alanlarında ve gerekse iş alanlarında kullanılacak asansörler için bir dizi standart belirlemekte ve ayrıca asansörlerin bakımlarının düzenli olarak yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Asansör bakımları için öngörülen süre bir aydır. Aylık bakımda genellikle asansörün yağ ve temizleme işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca 6 ayda ya da yılda 1 kez de asansörler daha detaylı bakıma alınmaktadır. Asansör firmaları 2 ya da 3 yıl boyunca monte etmiş oldukları asansörler için bakım hizmetlerini garanti kapsamında sunmaktadır. Bundan sonraki süreçte ise bina sahipleri ya da işyeri asansörleri için işverenler yeni bakım sözleşmesi imzalamalıdır.

Asansör bakımı için, asansör kurulumunu yapan firmadan ya da yetkili servislerden destek almak gereklidir. Günümüzde asansör üretimi, montajı ya da bakımı yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Ancak doğru ve kaliteli hizmet alabilmek için firma seçimine özen gösterilmelidir.

Asansör Düşerken Ne Yapmalı?

İyi hesaplanmadan yapılan ya da bakımları aksatılan asansörlerde zaman zaman kazalar yaşanabilmektedir. Asansör kazaları arasında en sık görüleni, asansörü taşıyan halatın kopması ve kabinin düşmesidir. Özellikle asansörün yüksek katlarda olduğu durumlarda bu düşme ağır yaralanmalara ve ölüme neden olabilmektedir. Düşen asansörden sağ çıkabilmek için ortaya atılan pek çok korunma yöntemi vardır. Ancak bunların önemli bir kısmı bilimsel dayanaktan yoksun ve herhangi bir doğruluğu olmayan tedbirlerdir. Düşen bir asansörde hayatta kalma ihtimalini yükseltecek tek tedbir, yere cenin pozisyonunda yatmak ve mümkün olabildiğince az alan kaplamaktır. Asansörün düşme anında havaya zıplamak, kabin duvarına tırmanmak ya da düz bir şekilde yere uzanmak etkisi olmayan yöntemlerdir. Cenin pozisyonu, bahsedilen yöntemler içerisindeki en güvenilir yöntemdir.

Elsco Asansör ve Yürüyen Merdiven Sistemleri’ni tanımanın en iyi yolu müşterilerimiz için yaptığımız çalışmaları ve ekibimize ilham veren fikirleri keşfetmek.

2 thoughts on “Yüzyılın Buluşu Asansör Nasıl Çalışır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir