Çok katlı yapılarda insanların katlar arasında kolayca taşınmalarını sağlayan asansörler, çeşitli tasarımlara sahiptir. İşlevselliğin yanı sıra estetiğin de ön plana çıkmaya başlamasıyla birlikte, asansör kabin modellerinin farklı malzemelerden yararlanılarak imal edilmesi yaygınlaşmıştır. Günümüzde asansör kabin modelleri hem estetik hem de kalite göz önünde bulundurularak tasarlanmaktadır.

Laminat Parke Kaplama Asansör Kabinleri

Asansör kabin modelleri arasında en çok kullanılan model, laminat parke kaplamalardır. Özellikle koyu renk tonlarına sahip parkeler, uygun ışıklandırma ile muhteşem bir uyum sağlamaktadır. Asansör kabininde sonradan herhangi bir bozulmanın meydana gelmemesi adına, kullanılan parkenin kaliteli olması önem taşımaktadır. Laminat parke kaplama asansör kabin modelleri, yatay ya da dikey olarak uygulanabilmektedir. Her iki uygulama yönteminde de ayna kaplamanın orta kısmında kalmaktadır.

Ahşap Kaplama Asansör Kabinleri

Ahşap kaplama asansör kabinleri de tıpkı laminat kaplamalar gibi büyük ilgi görmektedir. Ahşabın masif yapısı ve hoş esansı ile asansör içerisinde sağlanan huzur ortamı, yolcuların rahatlıkla asansörü kullanmasını sağlamaktadır. Asansör kaplama için kullanılan ahşaplar genellikle koyu renkli olsalar da bazen açık renkli modellere rastlamak da mümkündür. Bu noktada da dikkat edilmesi gereken esas husus, kullanılan ahşap malzemenin yüksek kaliteli olmasıdır.

Paslanmaz Asansör Kabin Modelleri

Asansör kabinleri kimi zaman metal malzemelerden de yararlanılmaktadır. Ancak metal asansör kabinleri biraz daha özen gerektirmektedir. Seçilecek kabin türünün paslanmaz malzemeden imal edilmiş olması önem taşımaktadır. Paslanmaz asansör kabinleri, bir kez monte edildikten sonra uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca metal parçaların hafif olması da gözden kaçırılmamalıdır. Bu noktada alüminyum ya da hafif paslanmaz çelik en uygun malzemelerdir.

Cam Asansör Kabin Modelleri

Dış kısmı tamamen cam olan panoramik asansör modelleri gibi, kabini tamamen cam olan asansör modelleri de bulunmaktadır. Kabin içerisinde dört bir tarafın aynalarla döşendiği bu modeller, çeşitli ışıklandırma yöntemiyle ferah bir ortam sağlamaktadır. Ancak cam asansör kabinleri bazı durumlarda da göz yorucu hale gelebilmektedir. Bu hataya düşmemek için asansörün iyi tasarlanmış ve tasarıma uygun şekilde monte edilmiş olması gereklidir.