engelli asansörleri

Doğuştan var olan ya da sonradan yaşadıkları kazalar nedeniyle fiziksel engelli hale gelen bireyler, gündelik yaşamlarında pek çok zorlukla karşılaşmakta ve sosyal yaşamdan uzaklaşmaktadır. Bu bireylerin de normal insanlar gibi yaşayabilmelerini sağlayabilmek ve gündelik yaşama katılmalarını desteklemek için geliştirilen pek çok engelsiz yaşam ürünü bulunmaktadır. Engelli asansörleri de bu doğrultuda üretilen işlevsel ürünler arasında yer almaktadır. Fiziksel engelli bireyler ev içinde ya da sokakta her ne kadar tekerlekli sandalyeler ile rahat hareket edebilseler de evden dışarı çıkarken ya da dışarıdan eve girerken büyük zorluklar yaşamaktadır. Özellikle evleri yüksek katta bulunan engelli bireyler ve aileleri için bu durum daha büyük bir problem haline gelmektedir.

Engelli asansörleri fiziksel engelli bireylerin tekerlekli sandalyeleri ile kolayca evlerine girip çıkmalarına olanak tanımaktadır. Hem bina içinden hem de bina yüzeyinden kurulabilen bu asansörler, aynı zamanda okullarda ya da iş yerlerinde de kullanılabilmektedir. Engelli bireylerin çalışma ve eğitim haklarının desteklenmesi adına pek çok eğitim kurumu ve iş yeri bu asansörlere başvurmaktadır. 

Dikey Engelli Asansörleri

Engelli asansörleri arasında en çok tercih edilen modellerden biri olan dikey engelli asansörleri, genellikle binaların dış yüzeylerine inşa edilen ve pencere ya da balkon kapısından eve giriş yapılabilmesine olanak tanıyan asansörlerdir. Geniş boyutlu tekerlekli sandalyelerle bile kolayca girilebilen ve herhangi bir yardıma gerek duyulmadan engelli bireylerin kendileri tarafından kullanılabilen dikey engelli asansörler, kullanışlı yapılarıyla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bu asansörlerin bina içerisinden yapılabilmesi de mümkündür. Ancak binanın iç alanının kısıtlı olduğu ve asansör için yeteri kadar alanın bulunmadığı durumlarda bu mümkün değildir. 

Platform Tipi Merdiven Asansörleri

Engelli bireylerin evde özgürce hareket etmelerini sağlar. Bireyler, platform tipi merdiven asansörleri ile herhangi bir sorun yaşamadan hareket edebilirler. Merdivenlerin yan korkuluklarına monte edilen platformlar sayesinde engelli bireyler tekerlekli sandalyelerini platform üzerine yerleştirebilirler. Ancak çıkılması gereken kat sayısının fazla olması durumunda merdiven asansörleri dezavantajlı bir hale gelebilmektedir. Bu tür asansörler birinci katta yer alan evlerde ya da birkaç katlı yapılara uygundur.

Engelli Asansör Fiyatları

Engelli asansörlerinin fiyatları hakkında kesin bir rakamdan söz edebilme olanağı yoktur. Zira asansör yapılacak binanın kaç katlı olduğu, asansörün taşıma kapasitesi fiyatı etkiler. Markası ve daha pek çok neden asansör fiyatlarının değişiklik göstermesine neden olur. Ancak engelli asansörü alırken fiyattan ziyade kaliteye odaklanmak daha doğrudur. Uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen asansörler, uzun vadede sorun yaratabilir. Bu noktada detaylı bir araştırma yapılmalı ve kaliteli asansörleri uygun fiyat ile sunan markalar tespit edilmelidir.

Elsco Asansör ve Yürüyen Merdiven A.Ş. olarak engelli asansörleri montajı, modernizasyonu ve servis ve bakım hizmeti sağlıyoruz.