hastane asansörleri

Asansörler, insanların ya da yüklerin aşağı-yukarı yönlü olarak kolayca taşınmasını sağlayan teknolojik ürünlerdir. Ortaya çıkışları Sanayi Devrimi’ne ve daha öncesine uzanan asansörler, zaman içerisinde teknoloji alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak büyük değişim ve dönüşümler geçirmiştir. Bu değişim sürecinde asansörlerin kullanım alanları da genişlemiş ve farklı mekanlar için çeşitli asansör türleri üretilmeye başlanmıştır. Hastane asansörü de bu asansör türlerindendir. Yatan hastalar başta olmak üzere hastaların hastane katları arasında kolayca hareket edebilmeleri için tasarlanan hastane asansörleri, esasında yük asansörleri ile büyük benzerlik göstermektedir. Genellikle birkaç ton taşıma kapasitesine sahip olan hastane asansörleri aynı anda çok sayıda kişinin taşınmasına olanak tanımaktadır.

 

Hastane Asansörleri Özellikleri

 Hastane asansörlerini diğer asansör modellerinden ayıran pek çok özellik vardır. Bunların başında hastane asansörlerinin kapılarının daha geniş olması gelmektedir. Özellikle sedye ya da tekerlekli sandalye gibi araçlarla asansöre binmek durumunda kalan hastaların rahatça asansöre girebilmeleri için bu kapılar geniş tutulmuştur. Tek seferde çok kişiyi taşıyabilmek ve sedyelerdeki hastaların sığmasını sağlayabilmek için hastane asansörleri iç hacim bakımından da oldukça geniştir. Daha kalabalık bir kite tarafından kullanılması nedeniyle hastane asansörlerinde daha güçlü motorlar ve daha gelişmiş komut sistemleri kullanılmaktadır. Ayrıca sahip olduğu güvenlik tedbirleri bakımından da hastane asansörleri ayrıcalığa sahiptir.

 

Hastane Asansörü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Hastane asansörlerinden istenilen verimi alabilmek adına doğru asansör seçimi büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda aşağıdaki hususların dikkate alınması gereklidir:

  • Yük Kapasitesi: Her asansörün taşıyabileceği maksimum yük miktarı bellidir. Asansörü almadan önce hastanenin yoğunluk durumu göz önünde bulundurulmalı ve ihtiyaç karşılama potansiyeli yüksek olan asansörler seçilmelidir.
  • Marka: Hastane asansörleri konusunda tercih edilecek markanın da özenle seçilmesi gerekmektedir. Kaliteli ve bilinirliği yüksek markalar tarafından imal edilen asansörler daha uzun süre kullanılabilmektedir.
  • Yedek Parça: Asansörlerde yedek parça değişimi gerektiren arızalar karşısında çaresiz kalmamak adına, yedek parçaları kolay bulunabilen ürünler tercih edilmelidir. Yedek parça temininde yaşanan sorunlar, asansörün bir süre kullanım dışı kalmasına neden olabilmektedir.
  • Garanti: Hastaneler için asansör seçimi yaparken garanti süresinin uzun olmasına da dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Garanti süresi ve şartları her markada farklılık göstermektedir.

 

Hastane Asansörü Fiyatları

 Hastane asansörü fiyatları üzerinde belirleyici olan çok sayıda etken mevcuttur. Bu yüzden de hastane asansörleri hakkında net bir rakamdan söz etmek mümkün değildir. Ancak hastaneler için asansör seçiminde fiyat her zaman ikinci planda tutulmalıdır. Zira yalnızca uygun fiyatlı olduğu için seçilecek bir asansörün uzun vadede daha fazla sorun çıkarma potansiyeli bulunmaktadır. Ayrıca asansör alınacak firmanın satış ve ödeme olanaklarının kolay olmasına da dikkat edilmelidir. Firmanın sunacağı ödeme koşulları, daha kaliteli asansörlerin daha rahat şekilde temin edilebilmesini ifade etmektedir.

Elsco Asansör ve Yürüyen Merdiven A.Ş. olarak sedye ve hastane asansörleri montajı, modernizasyonu ve servis ve bakım hizmeti sağlıyoruz.