panoramik asansörler

İlk ortaya çıktıkları dönemlerde yalnızca yük taşımak için kullanılan asansörler, gelişim süreçleri içerisinde pek çok farklı işlevler kazanmış ve buna bağlı olarak çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de asansörler hem insan hem de yük taşımak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Panoramik asansörler de bu doğrultuda ortaya çıkan ve insan taşımak için kullanılan asansör çeşitleri arasında yer almaktadır. İşleyiş olarak normal insan taşıyıcı asansörlerden bir farkı olmayan panaromik asansör, ön ve arka cephelerinin cam olması ve bu sayede daha estetik bir görünüm sağlaması dolayısıyla farklılaşmaktadır. Panoramik asansörler normal inşaat malzemeleri ile çevrilmiş kuyulara yerleştirilebilecekleri gibi, her açıdan görülebilen cam kuyulara da yerleştirilebilmektedir. 

Panoramik Asansörlerin Kullanım Alanları

Panoramik asansörler daha çok estetik görünümleri nedeniyle tercih edilmektedir. Bu yüzden de en çok kullanıldıkları alanların başında alışveriş merkezleri gelmektedir. İnsanların alışveriş merkezinin katları arasında kolayca geçiş yapmasını sağlayan bu asansörler, çevrenin izlenebilmesine de olanak tanımaktadır. Panoramik cam asansörlerin yaygın kullanıldıkları alanlardan bir diğeri de otellerdir. Özellikle turistik otellere farklı bir çehre kazandıran panoramik asansörler, giderek daha fazla klasik asansörlerin yerini almaktadır. Ayrıca büyük iş merkezlerinde ve plazalarda da panoramik asansörlere rastlamak mümkündür. 

Panoramik Asansörlerde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Son derece kullanışlı ve estetik ürünler olan panoramik asansör seçilirken bir dizi hususun gözden kaçırılmaması önem taşımaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kabin Camı Sağlamlığı: Panoramik asansör modellerinde kullanılan camlar, genellikle kırılması kolay olmayan dayanıklı camlardır. Ancak yine de panoramik asansör seçerken bu husus göz önünde bulundurulmalıdır. Seyir esnasında asansör camının kırılması, olumsuz durumların yaşanmasına neden olma potansiyeli taşımaktadır.
  • Asansör Hızı: Panoramik asansörler özellikle çok katlı alışveriş merkezlerinde ya da plazalarda seyir yaparak inip çıkmayı sağladığı için bu asansörlerin çok hızlı olmaması gereklidir. Panoramik asansörlerin hızlı olması, korku ya da baş dönmesi gibi bazı istenmeyen durumların görülmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden de panoramik asansörlerin yavaş seyretmesi gereklidir.
  • Bakım Garantisi: Tüm gün boyunca kesintisiz kullanılan panoramik asansörler, normal yolcu asansörlerine kıyasla daha sık bakım gerektirmektedir. Asansör yapacak firmanın, düzenli bakımları da garanti kapsamına dahil etmesine özen gösterilmelidir.

 

Panoramik Asansör Fiyatları

Panoramik asansörler fiyat bakımından diğer asansör türlerinden daha pahalıdır. Bunun nedeni, iki cephesinde de cam kullanılması ve daha estetik tasarım ile yüksek işçilik kullanılmasıdır. Yine de panoramik asansör fiyatları hakkında net bir rakam belirtebilmek mümkün değildir. Ancak detaylı bir araştırma ile yüksek kaliteli panoramik asansör ürünlerine daha uygun fiyatlar ile sahip olabilme olanağı bulunmaktadır. Panoramik asansör alırken fiyattan ziyade kaliteye ve gereksinimleri karşılamasına daha fazla özen gösterilmesi önemlidir. Yalnızca uygun fiyatlı olduğu için tercih edilecek asansörlerin çeşitli problemler yaşatma ihtimali mevcuttur.

Elsco Asansör ve Yürüyen Merdiven A.Ş. olarak panoramik asansörleri montajı, modernizasyonu ve servis ve bakım hizmeti sağlıyoruz.