Önceleri yalnızca yük ve insan taşımak için kullanılan asansörlerde son yıllarda estetik kaygıların da ön plana çıkmaya başlamasıyla birlikte, asansör tasarımlarında farklılıklar yaşanmaya başlamıştır. Asansörleri oluşturan en önemli unsurlardan biri de zemindir. Günümüzde kullanım alanlarının özellikleri de göz önünde bulundurularak tasarlanan farklı zeminler mevcuttur. Asansör zemin modelleri arasından seçim yapmadan önce detaylı bir araştırma yapılması hem estetik hem de kullanışlılık açısından önem arz etmektedir.

Metal Asansör Zemin Modelleri

Metal asansör zeminleri aynı zamanda klasik asansör zemini olarak da adlandırılmaktadır. Asansörlerin yük taşıma evresinden insan taşıma evresine geçiş sürecinde kullanılan ve günümüzde de bazı alanlarda kullanılmaya devam eden bu modeller, baklava dilimi ya da düz çizgi biçimindeki desenlerden oluşan metal bir zemini ifade etmektedir. Ayağı rahatsız etme ihtimaline karşı, bazı asansörlerde üzerine paspas ya da halı uygulaması da yapılmaktadır.

Granit Asansör Zemin Modelleri

Asansörlerde modernliğin ön plana çıkmaya başlaması ve estetik ürünlere duyulan gereksinimin artması, granit asansör zeminlerinin yıldızının parlamasına neden olmuştur. Granit asansör zeminlerinin, günümüzde en yaygın kullanılan asansör zemini olduğunu söylemek mümkündür. Granit asansör zeminlerinde genellikle sütlü kahve ya da siyah-beyaz-gri kombinasyonu kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde işlemeli granit modelleri de asansör zeminlerinde görülebilmektedir. Gökyüzünü ve yıldızları andıran siyah beyaz granitler, fayans benzeri desenli granitler ve daha farklı modeller asansör zeminlerine uygulanmaktadır. Bu uygulamada kullanılan granitin kalitesi, zemin fiyatını da doğrudan etkilemektedir.

Özel Tasarım Asansör Zemin Modelleri

Asansörlerin diğer tüm parçalarında olduğu gibi, zeminlerinde de özel tasarımların yapılabilmesi söz konusudur. Özel tasarım asansör zeminleri maliyet olarak diğer zemin modellerinden daha pahalıdır. Ancak sahip olduğu estetik görünüm, bu maliyeti gölgede bırakmaktadır. Özel tasarım asansör zeminlerinde genellikle PVC kaplama ya da epoksi kaplama kullanılmaktadır. İstenilen resim veya desenlerin zemine işlenebilmesini sağlayan bu yöntemler, asansörün içerisine farklı bir hava katmaktadır. Bu konuda kullanılabilecek resimlerde ya da motiflerde herhangi bir sınırlama da söz konusu değildir. Özel tasarım asansör zeminleri daha çok rezidanslarda, büyük plazalarda, otellerde ve bazı alışveriş merkezlerinde tercih edilmektedir.