yük asansörleri

Daha fazla yükü, daha yukarı katlara, daha kolay şekilde taşıyabilme isteği asansörün icadının da temelini oluşturmaktadır. İlk olarak yük taşıma amacıyla geliştirilen asansörler, zaman içerisinde teknik değişim ve gelişimlerle birlikte farklı özelliklere sahip olmaya başlamış ve buna bağlı olarak daha gelişmiş asansör modelleri ortaya çıkmıştır. Yük asansörleri ise bu süreçte taşıma kapasitelerini arttırmış ve daha güvenli hale gelmiştir. Yük taşıma noktasında sağlamış olduğu yararlar nedeniyle yük asansörlerinin kullanım alanları her geçen gün genişlemektedir. Özellikle insan iş gücüne düşen yükü azaltmak ve iş verimliliğini sağlamak noktasında yük asansörleri önemli bir işlevi yerine getirmektedir. 

Yük Asansörleri Bakımı

 Yük asansörleri insan taşıyan asansörlere kıyasla daha kısa sürede yıpranmaktadır. Sürekli hareket halinde olmaları ve ağır yükler ile hareket etmelerinden dolayı yük asansörlerinin bakım gereksinimleri daha fazladır. Yük asansörlerinin kullanım alanlarında herhangi bir kaza yaşanmaması ve asansörlerin arıza yaparak işlerin aksamasına neden olmaması için yük asansörlerinin bakımlarının düzenli aralıklarla yapılması gereklidir. Yük asansörlerinde bakım periyotları, diğer asansör türlerine göre daha kısadır. Bakım zamanı geldiğinde ihmal edilmeden bakımlar yaptırılmalıdır. 

Yük Asansörü Kullanım Alanları

 Sağlamış olduğu kolaylıklar nedeniyle yük asansörleri her geçen gün daha geniş alanlara yayılmaktadır. Yük asansörlerinin en sık kullanıldıkları alanların başında depolar ve fabrikalar gibi endüstriyel alanlar gelmektedir. Üretilen ürünlerin farklı bölümlere ya da katlara taşınmasına olanak tanıyan yük asansörü bu alanlara büyük katkı yapmaktadır. Ayrıca otoparklarda, alışveriş merkezlerinde ve benzeri kalabalık alanlarda kullanılan asansörler de bu isimle anılmaktadır. 

Yük Asansörü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Alınacak yük asansöründen maksimum verim elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu hususlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yük Kapasitesi: Yük asansörlerinin kullanılacakları alandaki ortalama yük değerleri iyi tespit edilmeli ve bu değere uygun yük asansörleri tercih edilmelidir. Gereğinden büyük yük asansörleri maliyetlerin yükselmesine, düşük kapasiteli asansörler ise işlerin yavaşlamasına ya da asansör arızalarına neden olabilmektedir.
  • Garanti Kapsamı: Daha önce de belirtildiği gibi yük asansörleri, daha kısa periyotlarla bakım gereksinimi duymaktadır. Bazı asansör firmaları, satmış oldukları ürünler için garanti süresi boyunca bakım olanağı da sunmaktadır. Yük asansörü alırken bakımların da garantiye dahil olduğu ürünlerin tercih edilmesi büyük bir avantajdır.
  • Yedek Parça Bulunabilirliği: En kaliteli asansör modellerinde bile zaman zaman arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızaların kısa sürede giderilebilmeleri ve asansörün uzun süre kullanım dışı kalmaması adına yedek parçaların kolay temin edilebilmesi de önem taşımaktadır. Parçaları yaygın olarak bulunamayan ürünlerden kaçınılmalıdır.
  • Uygun Fiyat: Günümüzde asansör üreticisi ve satıcısı firmaların sayısının fazla olması, bu alanda rekabet yaşanmasına ve fiyatlarda da çeşitlilik olmasına neden olmaktadır. Ayrıca, bu durumdan iyi istifade edilmeli ve detaylı bir araştırma yaparak kaliteli asansörleri uygun fiyata almak için çaba gösterilmelidir.

Elsco Asansör ve Yürüyen Merdiven A.Ş. olarak yük asansörü montajı, modernizasyonu ve servis ve bakım hizmeti sağlıyoruz.