asansör-montaj

Yüksek katlı binalarda insanların kolayca aşağı inmelerini ve yukarı çıkmalarının sağlayan asansörlerin kurulumu büyük bir özen gerektirmektedir. Asansör montaj işleminin yanlış yapılması ya da önemli noktaların gözden kaçırılması, asansörlerden istenilen performansın alınamamasının yanı sıra güvenlik problemlerinin ortaya çıkmasına ya da çeşitli kazaların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de asansör montajı yalnızca kaliteli firmalar ve bu firmaların bünyesinde faaliyet gösteren uzman montajcılar tarafından yapılmalıdır. Asansör montajı yapılmadan önce mühendisler tarafından projenin incelenmesi ve asansör için ayrılan alanın kurulum için en ölçüde uygun olduğunun belirlenmesi gereklidir. Mühendis onayı almadan asansör kurulumuna başlamak mümkün değildir. Bununla birlikte çalışma alanının iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uygun olup olmadığının ve kuyu dibi nem ölçümünün yapılması da asansör montajının en önemli noktalarındandır. Asansör montajı yapılacak alanın çalışmaya uygun yeterlilikte olması ve iskelelerin kurulumuna olanak tanıyacak genişlikte olması da montaj öncesinde incelenmesi gereken noktalar arasındadır.

Asansör Montajı Aşamaları

Gerekli ön hazırlıklar yapıldıktan sonra asansör montaj işleminin planlı bir şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Asansör montajının ilk aşaması, rayın monte edilmesidir. Asansörün aşağı ve yukarı yönlü hareketini mümkün kılan ray, üst mastar referans alınarak sabitlenmektedir. Rayların asansör kuyusuna alınması esnasında iş sağlığı ve güvenliği kurallarının göz ardı edilmemesi gereklidir. Ray montesinden sonra kat kapılarının takımı gerçekleştirilmektedir. Kapılar daha önce müşterinin beğenisi ve ürün seçimi tarafından belirlenmiş olduğu için, uyumsuzluk sorunlarının yaşanması neredeyse olanaksızdır. Zira asansör kapıları, müşterinin asansör firmasına başvurduğu ilk anda alınan ölçüler doğrultusunda imal edilmektedir.

Rayların monte edilmesi ve kat kapılarının takılması sonrasında asansör montaj işlemi tahrik motorunun takılmasıyla devam etmektedir. Asansörün aşağı yukarı yönlü hareketini mümkün kılan bu motorun bir sehpa üzerine yerleştirilmesi de uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bu aşamada motorun sarsılmaması ve nem ölçümü yapılmamış yerlere konulmaması gereklidir. Bu aşamayı takiben de karşı ağırlıklar ile asansör kabini monte edilmektedir. Kabinin montesi ile birlikte asansör montajının önemli kısımları tamamlanmış sayılmaktadır. Sonrasında kumanda sistemleri, hız regülatörü ve diğer kuyu dibi elemanlar monte edilerek kurulum tamamlanmaktadır.