İlk olarak yük taşıma amacıyla ortaya çıkan asansörlerin zaman içerisinde insan taşıyabileceğinin de fark edilmesiyle birlikte, kullanımı daha kolay ve daha estetik asansör modelleri tasarlanmaya başlanmıştır. Asansör tasarımlarında estetikliğin arttırılması için başvurulan pek çok yöntem ve malzeme mevcuttur. Laminat da bu malzemelerden biridir. Daha çok yapıların zeminlerinde kullanılan laminat parkeler, asansörlerle de uyum sağlamaktadır. Bu doğrultuda kullanılan pek çok asansör laminat modelleri mevcuttur.

Sade Asansör Laminat Modelleri

Asansör laminat modelleri arasında sade ürünler oldukça yaygındır. Daha çok konut asansörleri için tercih edilen sade laminat parkeler, herhangi bir desen içermemektedir. Farklı renk seçenekleri bulunan bu parke modellerinde daha çok koyu renkler ön plana çıkmaktadır. Koyu renkler ile çeşitli aydınlatma modellerinin bir arada kullanılması, asansörün içerisinde loş ve rahatlatıcı bir ortam yaratılmasını sağlamaktadır. Sade laminat modelleri, maliyet açısından da en uygun laminat parke türüdür.

Yatay ya da Dikey Çizgili Asansör Laminatları

Görünüm olarak sade laminat parkeler ile büyük benzerlik gösteren çizgili parkeler, üzerlerinde yatay ya da dikey biçimli çizgiler barındırmaktadır. Sade parkelere göre biraz daha estetik olan çizgili laminat parkelerde de genellikle koyu renkler kullanılmaktadır. Çizgilerin asansör kabinine kazandırmış olduğu hareket, farklı bir tasarım anlayışı yaratmaktadır. Ancak ışıklandırmanın hatalı yapılması durumunda, çzigili parkelerin göz yorucu hale gelebilmesi de mümkündür.

Kare Dilimli Asansör Laminat Modelleri

Estetik açıdan daha hoş bir görünüm sunan kare dilimli laminatlarda genellikle birkaç renk tonu bir arada kullanılmaktadır. Dikdörtgen ya da kare zemin üzerine sıralanan renkli kare dilimlere sahip olan bu modeller rezidanslarda, kamu kurumlarında, plazalarda ve daha pek çok alanda tercih edilmektedir.

Özel Tasarım Asansör Laminatlar

Asansör laminat modelleri arasında maliyet bakımından en yüksek olanı özel tasarım laminatlardır. Klasik bir desene sahip olmayan bu laminatlarda bir zemin ve zemin üzerine işlenmiş desenler ile resimler mevcuttur. Çiçek desenleri ya da işleme motifler özel tasarım asansör laminatlarında en sık görülen tasarımlardır. Kullanım alanlarına ayrı bir hava katan özel tasarım asansör laminatları, estetiğin ön planda olduğu lüks alanlarda kullanılmaktadır.