yürüyen-merdiven

Yürüyen merdivenler, hareketli bir bant üzerine yerleştirilmiş olan basamaklar yardımı ile insanların katlar arasında hareket etmesini sağlayan asansör modelleridir. Ayrıca katlar arasında hareket eden modellerin yanı sıra, düz ve uzun bir alan boyunca döşenmiş ve bant biçiminde olan yürüyen merdivenler de mevcuttur. İlk olarak 1900’lü yılların başlarında ortaya çıkan ve sonrasında da her geçen gün daha yaygın hale gelen yürüyen merdiven modelleri, bina projesinde asansör boşluğunun konulmadığı alanlarda ya da asansöre alternatif olarak yürüyen merdivenlerin de yerleştirilmek istenildiği durumlarda tercih edilmektedir. Yürüyen merdivenler, kapalı yerde kalma korkusu olanlar ya da çeşitli nedenlerden dolayı asansörü tercih etmeyen bireyler tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Yürüyen Merdiven Yaptırmanın Püf Noktaları

Yürüyen merdiven yaptırmak kolay bir işlem olmasına karşın uzmanlık gerektirmektedir. Bu konuda hizmet alınacak firmanın marka bilinirliği ile müşteri memnuniyetinin yüksek olması büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte yürüyen merdiven yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da mevcuttur. İlk olarak yürüyen merdivenlerin gerekli güvenlik tedbirlerinin tam olarak alınmasına özen gösterilmelidir. Tıpkı asansörlerde olduğu gibi, yürüyen merdivenlerde de bir dizi güvenlik önlemi bulunmaktadır. Ayrıca yapılacak olan yürüyen merdivenin belgelerinin tam olması da göz ardı edilmemelidir. Yürüyen merdiveni inşa eden firmanın, yaptığı işlem için garanti sunmasına ve en azından birkaç yıl boyunca belirli aralıklarla merdivenlerin bakımlarını üstlenmesine de gereksinim duyulmaktadır. Yürüyen merdivenlerin bakımlarının düzenli olarak yapılmaması, bazı kazaların yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Yürüyen Merdiven Kullanım Alanları

Yürüyen bant ve hizmet kullanım alanlarına sağladığı yararlar, her geçen gün daha yaygın hale gelmelerine neden olmaktadır. Asansörlerde olduğu gibi bekleme süresinin olmaması ve daha güvenli olması nedeniyle, özellikle kalabalık alanlarda yürüyen merdivenler önemli bir görev üstlenmektedir. Yürüyen hizmetlerin kullanımının sık olduğu alanların başında alışveriş merkezleri gelmektedir. Çok katlı ve kalabalık olan alışveriş merkezlerinde, var olan asansörlerin yanı sıra alternatif olarak katlar arasındaki bağlantı yürüyen merdiven ile sağlanmaktadır. Ayrıca bazı iş merkezlerinde ve plazalarda, hastanelerde, rezidanslarda ve kamu binalarında da yürüyen merdivenlere rastlanmaktadır.