Birden fazla katı bulunan yapılarda insanların katlar arasında aşağı yukarı hareket edebilmelerini kolaylaştırmak için kullanılan asansörler, pek çok parçanın bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Asansör kapıları da bu parçalardan biridir. Asansörlerin ana unsurlarından biri olan kapılar, kullanım alanları da göz önünde bulundurularak çeşitli biçimlerde tasarlanmaktadır. Asansör kapı modelleri açılıp kapanma mantıkları, imalatta kullanılan malzeme ve şekline göre sınıflandırılmaktadır.

Metal Asansör Kapı Modelleri

Klasik asansör kapıları olarak da adlandırılan metal asansör kapıları, genellikle tek bir kanattan oluşmaktadır. Kapının tam orta kısmında dikey bir buzlu cam bölmesine sahip olan metal asansör kapıları, genellikle konutlarda ve küçük çaplı iş yerlerinde tercih edilmektedir. İsteğe göre kapının metal kısmı ile çerçevelerinin farklı renklere boyanabilmesi mümkündür. Ayrıca bazı metal asansör kapılarında daha geniş camlar da mevcuttur.

Otomatik Asansör Kapı Modelleri

Otomatik asansör kapıları esasında metal asansör kapılarının alt kategorisi olarak da görülmektedir. Ancak otomatik asansör kapıları herhangi bir şekilde cama sahip değildir. Genellikle birbirine denk gelen iki metal parçadan oluşan bu kapılar, asansörün istenilen kata gelmesi durumunda otomatik olarak açılmaktadır. İnilecek kat dışında açılmasının mümkün olmaması, bu kapıları güvenlik bakımından ön plana çıkarmaktadır.

Cam Asansör Kapı Modelleri

Cam asansör kapıları çok kullanışlı olmamasından dolayı yaygın değildir. Ancak dış cephesi cam olan panoramik asansör modelleriyle birlikte, cam asansör kapılarının kullanıldığına rastlamak mümkündür. Cam asansör kapıları büyük ölçüde otomatik olarak çalışmaktadır. Bu kapı türünde, kapının yalnızca çerçeveleri metal malzemeden imal edilmekte, orta kısmı ise şeffaf ya da açık renkli camlardan yapılmaktadır.

Özel Tasarım Asansör Kapı Modelleri

Bahsedilen standart asansör kapılarının yanı sıra özel olarak tasarlanmış asansör kapıları da bulunmaktadır. Özel tasarım kapılar, genellikle diğer kapı modellerine kıyasla daha pahalıdır. Ancak estetik açıdan daha güzel bir görünüme sahiptir. Özel tasarım asansör kapılarında işlemeli ya da resimli camlar, yarı metal ve yarı cam modeller, özel film uygulamaları gibi çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Bu tür kapılar genellikle özel tasarım asansörlerle birlikte kullanılmaktadır.