asansör-firmaları

İlk ortaya çıktıkları dönemde yük taşımak için, günümüzde de hem yük hem de katlar arasında insan taşımak için kullanılan asansörler, diğer tüm teknik cihazlar gibi zaman içerisinde bakım gereksinimi duymaktadır. Asansör bakımlarının yapılmaması ya da geciktirilmesi, başta güvenlik hususunda olmak üzere çeşitli risklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Asansör servis bakım işlemi, genellikle ayda bir defa yapılmaktadır. Bununla birlikte daha ağır bakımlar da uzun periyotlarla yapılmaktadır. Bakımlar, asansörün arıza yaşamaması ve kullanım alanlarında aksaklıkların ortaya çıkmaması bakımından önem taşımaktadır.

Asansör Servis Bakımında Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

Asansör servis bakım esnasında yapılan çeşitli işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin her biri tek başına önem arz ettiği gibi, birinde yaşanacak eksiklik de diğer tüm parçaların etkilenmesine neden olabilmektedir. Asansör bakımlarının başında mekanizmanın temizlenmesi ve yağlama işlemleri gelmektedir. Bunlar her ay yapılması gereken bakımlar arasındadır. Yağlanmamış asansörlerde çalışma güçlüğü ve daha fazla enerji tüketimi meydana gelmektedir. Bununla birlikte çalışmaya bağlı olarak teknik parçalarda yıpranma varsa bunların kontrol edilmesi ve yıpranan ya da arıza yapan parçaların değiştirilmesi gereklidir. Asansörlerde ihmal edilebilecek herhangi bir parça yoktur. Asansör servis bakımı esnasında yapılan bir diğer işlem de asansör ayarlarının yenilenmesi ya da kontrol edilmesidir. Komut mekanizmasında ya da ayar gerektiren diğer parçalarda gerekli incelemelerin ve varsa sorun gidermelerin yapılması gereklidir.

Asansör Bakımında Servis Seçiminin Önemi

Asansör bakımlarının yapılması kadar, bakım yapacak servisin doğru seçilmesi de özen gerektirmektedir. Asansör servis bakım noktasında ilk tercih, asansörü imal eden ve kurulumunu yapan firma olmalıdır. Esasında asansör kurulumundan sonra her firma belirli bir süre bakım garantisi vermektedir. Kurulum yapan firmanın, kendi asansörü hakkında en iyi bilgiye sahip olmasından dolayı bakım esnasında bu durum gözden kaçırılmamalıdır. Kurulum esnasında tanınan garanti süresinin bitmesinden sonra da farklı bir firma tercih edilmesi tavsiye edilmemektedir. Özellikle kurulum yapan firmanın tüm bakım ve onarım işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapması söz konusuysa, farklı firmalara meyledilmemelidir. Ancak bakım hizmetlerinden istenilen performans alınamaması durumunda farklı bir servise başvurulmalıdır.