Asansör ve Yürüyen Merdiven Arasındaki Farklar

Blog

 

Yürüyen merdivenler ve asansörlerin çağdaş tasarım ve mimari üzerinde muazzam bir etkisi olduğu yadsınamaz. İnsanların sadece bir kattan diğerine geçmek için merdivenleri kullandığı bir zaman dilimi vardı. Ancak bu iki sistemin getirdiği yenilik sayesinde insanlar artık ağırlıktan bağımsız olarak birden fazla seviyede kolayca seyahat edebiliyor. Böylece yürüyen merdivenler ve asansörler, insanların binalarda yukarı ve aşağı hareket etme şeklini değiştirmiş oldu. Bugün, yürüyen merdiven veya asansör kullanarak bir binada seyahat etmek insanların doğası haline geldi.

asansör

Modern asansörler ilk olarak 1920’lerde tanıtıldı. O zamanlar, birçok insan bu yeni düzeneği kullanarak farklı katlarda seyahat etme konusunda gergin ve endişeliydi. Birkaç asansör yapımcısı, ofis binası ve otel, yolculuk sırasında korkularını hafifletmek için yatıştırıcı müzik vermeye başladı. İnsanların çoğu küçücük bir kutuda bir seviyeden diğerine seyahat etmekten çekinmediği için bu sistem günümüze kadar ulaştı. 

Öte yandan, yürüyen merdivenler oldukça basit ama harika makinelerdir. Bunlar temel olarak, hareketli bir merdiven yapmak için merdivenleri çeken uzun taşıma bantlarıdır. Eski Mısırlılar, Giza’nın Büyük Piramitlerini inşa etmek için yürüyen merdivenleri ilk kullanan insanlardı. Büyük taş küpleri taşımak için ağaç gövdeleri kullanılırdı ve asıl alana doğru yuvarlanırdı. İşçiler onları çekmek için uzun bir kemer kullanırlardı.

Asansör ve yürüyen merdiven arasındaki farklar

  1. Asansör, aynı anda birkaç kişiyi ağırlayabilen bir oda tipi asansördür. Yolcuları bir binanın çeşitli seviyelerinde yukarı ve aşağı hareket ettirmek için kullanılır. Öte yandan yürüyen merdivenler, insanları bir binanın farklı seviyeleri arasında taşıyan hareketli merdivenlerdir.
  2. Bagaj, hastalar vb. asansörde seyahat edebilir ancak yürüyen merdivende seyahat edemez.
  3. Daireler, ofisler, hastaneler, bankalar vb. dahil olmak üzere çok katlı bir binada asansör kullanılır. Öte yandan, yürüyen merdiven genellikle demiryolu ve metro istasyonlarında, alışveriş merkezlerinde kullanılır.
  4. Asansör kapalı bir kabin iken yürüyen merdiven hareketli bir merdivendir.
  5. Bir asansör bir seferde sadece 10-15 yolcu alabilir. Ancak bir yürüyen merdiven aynı anda 20 kişiyi taşıyabilir.
  6. Asansör, farklı bina seviyeleri arasında bagaj veya insanları taşıyabilen bir tür dikey ulaşımdır. Bir elektrik motoruna ve bağlı bir çekiş kablosuna ve ayrıca bir karşı ağırlık sistemine sahiptir. Bir yürüyen merdiven, belirli bir hatta çalışan ve iki ray üzerinde dönen motorla çalışan bir zincire sahiptir.
  7. Asansörler elektrik tasarrufu sağlarken yürüyen merdivenler daha fazla enerji tüketir.
  8. Bir asansör, onu kontrol etmek için belirli bir makine odasına ihtiyaç duyar. Ancak bir yürüyen merdiven, sistemini kontrol etmek için özel bir makine dairesine ihtiyaç duymaz.

yürüyen merdiven

Merdivenler ve yürüyen merdivenler

Merdivenler, insanların bir binanın katları arasında yürümesine ve hareket etmesine izin veren bir dizi basamak anlamına gelir. Öte yandan, yürüyen merdiven, bir motor tarafından tahrik edilen ve sürekli bir hareketli merdiven döngüsüne sahip mekanik bir cihazdır.

Bu yazımızda sizlere asansör ve yürüyen merdiven arasındaki farkları açıklamaya çalıştık. Daha fazla güncel bilgi için blog sayfamızı takip edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir