Asansör Kabin Donanımları

Blog

İlk ortaya çıktıkları dönemde basit bir metot ile çalışan ve yalnızca yük taşımak için kullanılan asansörlerin, zaman içerisinde insan taşımak için de kullanılabileceğinin anlaşılmasıyla birlikte, farklı tasarımlar ortaya çıkmıştır. Günümüzde sürekli olarak gelişen teknoloji ve tasarımlarıyla asansörler daha estetik ve kullanışlı bir hal almaktadır. Asansör kabin donanımları bu noktada önemli bir yere sahiptir. Özellikle insan taşımak için tercih edilen asansörlerde, çok sayıda donanım bulunmaktadır.

 

Asansör Kabin Tipleri

asansör kabin modelleri

Asansör kabin donanımları esasında asansörlerin tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada öncelikle asansör kabin tiplerinin bilinmesi gereklidir. Yük taşımak için kullanılan asansörlerin farklı kabin çeşitleri olsa da insan taşımacılığında yararlanılan asansörler temelde ikiye ayrılmaktadır:

  • Klasik Asansör: Uzun yıllar boyunca tek ve yaygın kabin tipi olarak kullanılan klasik asansör kabinleri, ayna ya da çeşitli malzemelerle kabin iç yüzeyinin kapalı olduğu asansörleri ifade etmektedir. Bu asansörlerdeki kapalı ortamın biraz rahatlatılabilmesi için çeşitli ışıklandırma yöntemlerinden yararlanılmaktadır.
  • Panoramik Asansör: Yakın zamanda ortaya çıkan ve son yıllarda daha yaygın hale gelmeye başlayan panoramik asansör kabinleri, tamamen cam olarak tasarlanmıştır. Asansöre binilen kapı kısmı haricinde kalan tüm cephelerin şeffaf cam ile çevrili olduğu bu tür asansörler, plazalar ve alışveriş merkezlerinde daha çok görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Asansör Kabin Modelleri

Asansörlerde Aydınlatma

Asansör kabin donanımları arasında aydınlatma ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Özellikle klasik kabin asansörlerdeki karanlık ile basıklığın ortadan kaldırılabilmesi adına ışıklandırmaya büyük rol düşmektedir. Bu doğrultuda asansörlerde kullanılan çeşitli aydınlatma türleri mevcuttur. Floresan aydınlatma, klasik asansörlerde en sık görülen aydınlatma türüdür. Bununla birlikte spot aydınlatma da asansör kabinlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca istenilmesi durumunda özel aydınlatma yöntemlerinin kullanılabilmesi de mümkündür.

 

Asansörlerde Tavan

asansör-tavan-modelleri

Tavanlar da asansör donanımları içerisinde bulunan ana parçalardan biridir. Hem estetik görünüm sağlamak hem de asansörü daha hafif ve kullanışlı kılmak için başvurulan tavan türleri bulunmaktadır. Bunlar konkav tavanlar ve düz tavanlardır. Düz tavanlar, her çeşit asansörde en yaygın rastlanan modeldir. Düz tavanların ışığı geçiren bir yapıda olması, aydınlatma sistemi açısından gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Asansör Tavan Modelleri

Asansörlerde Zemin

asansör-zemin-modelleri

Asansör zeminleri, asansörün en hızlı yıpranan noktasıdır. Bu yüzden de zeminde kullanılacak malzemenin kaliteli ve dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir. Mermer ya da granit zemin malzemeleri bazı plazalarda tercih edilmektedir. Ancak ağırlıkları dolayısıyla çok da kullanışlı değildir. Asansöre ekstra yük bindirmemesi açısından hafif malzemelerin seçilmesi daha doğru olacaktır. Bu noktada halı ve kauçuk zeminler önceliğe sahiptir. Özellikle kauçuk malzeme hem klasik hem de panoramik asansörlerde sıkça görülmektedir. Bazı asansörlerde halı zemine rastlamak da mümkündür. Yumuşak malzemeden imal edilmiş olan halılar ile asansör zeminleri kaplanabilmektedir. Ayrıca baklava dilimli sac zeminler ve ana maddesi sac olan farklı zemin türleri de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir: Asansör Zemin Modelleri

Elsco Asansör olarak 20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzman teknik ekibimizle asansör içi kabin modernazisyonu hizmeti vermekteyiz.

One thought on “Asansör Kabin Donanımları”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir