Asansör Revizyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Blog

Yüksek katlara insan ya da yük taşımak için kullanılan asansörler, günümüzün en işlevsel araçları arasında yer almaktadır. Ancak asansörlerin zaman içerisindeki kullanımlarına bağlı olarak yıpranması ve bazı işlevlerini yavaş yavaş kaybetmesi söz konusudur. Bu durum asansörlerin çalışma güvenliğinin riske girmesine ve insanlar için can kaybı ya da yaralanmalar, eşyalar için de maddi hasarlar meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu olumsuzluklarla yüz yüze gelmemek ve asansörleri sorunsuz şekilde kullanmaya devam edebilmek için asansör revizyon işleminin belirli aralıklarla yapılması gereklidir.

Asansör Revizyon Nedir?

asansör-revizyon

Asansör revizyon uzun süre çalışma ya da daha farklı nedenlerden dolayı yıpranan asansörlerin bakımlarının yapılması ve oluşan sorunların giderilerek asansörün yeniden sıfır ayarına getirilmesidir. Asansörlerde arıza yaşanmaması, kesintisiz kullanımın devam edebilmesi ve hem maddi hem de can kayıplarının yaşanmaması için belirli aralıklarla revizyon işleminin yapılması gereklidir. Özellikle insan taşıyan asansörlerde periyodik olarak bu bakımların atlanmadan yapılmalıdır.

 

Asansör Revizyon Nasıl Yapılır?

asansör-revizyon (3)

Asansörler için revizyon işlemi yapılırken, bu alanda yaşanan yenilikler göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle asansörlerin çalışma performanslarını arttıracak ve bununla birlikte enerji verimliliği sağlayacak parçalar ya da yöntemler asansörlere entegre edilmelidir. Asansör yıllık bakımı esnasında tüm mekanik parçalar da elden geçirilmelidir. Süreç içerisinde kullanım dolayısıyla yıpranan mekanik parçalar, asansörlerde performans kaybına neden olmaktadır. Mekanik parçaların yenilenmesi asansörün bekleme süresini ve konforunu artırmak bakımından önem taşımaktadır. Ayrıca asansörün elektronik donanımları da elden geçirilmelidir.

İlginizi çekebilir: Asansör Kabin Donanımları

 

Asansör Revizyon Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

asansör-revizyon (2)

Asansör revizyon işleminin pek çok püf noktası bulunmaktadır. Bu noktaların gözden kaçırılması, revizyon işleminden istenilen verimin alınamaması anlamına gelmektedir. Her şeyden önce asansör yenileme işleminin mutlaka uzman bir firma ve bu konuda yetkili personeller tarafından yapılması gereklidir. Asansör yapımında garanti veren firma, bu noktada en doğru seçimdir. Revizyon işlemi esnasında maliyetlerden kaçılmaması ve tüm eksikliklerin tamamlanması da önemlidir. Aksi halde yaşanabilecek kayıpların daha büyük maliyetler yaratma potansiyeli bulunmaktadır. Revizyon işlemleri esnasında orijinal ve kaliteli yedek parça kullanmak da gözden kaçırılmaması gereken noktalar arasındadır.

 

Elsco Asansör olarak asansör revizyon, asansör bakım, asansör yenileme gibi uzmanlık gerektiren hizmetler için hızlıca aksiyon alıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir