Panoramik Asansör Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Blog

 Çok katlı binalarda katlar arasında iniş çıkış yapılmasına olanak tanıyan asansörler, her geçen gün daha zengin tasarım seçenekleri ile çeşitleniyor. Özellikle çağımızın en büyük gereksinimleri arasında yer alan estetik ihtiyacının karşılanabilmesi için, asansörler de daha modern ve estetik hale getiriliyor. Panoramik asansör modelleri de bu doğrultuda ortaya çıkan ve her geçen gün daha fazla alanda görülen modellerden. Bu asansörleri öne çıkaran en büyük özellik, kabinlerinin tamamen camdan imal edilmiş olması. Asansörü kullanırken aynı zamanda çevreyi izleyebilmeye olanak tanıyan bu panoramik asansörler, yapılara estetik bir görünüm kazandırırlar. Panoramik asansörlerde kullanılan camlar, kırılmaz camdır. Kırıldıklarında ise dağılmama özellikleri sayesinde kullanıcılara zarar vermezler. Cam kabin sayesinde, asansör fobisi olan bireyler de bu asansörleri rahatlıkla kullanabilir.

Panoramik Asansörlerin Teknik Özellikleri Nelerdir?

 Panoramik asansör modelleri, her bina için ayrı ayrı tasarlanır. Tasarım yapılırken; binada asansör için ayrılan alanın genişliği ve insan hareketliliği göz önünde bulundurulur. Bu yüzden de panoramik asansörlerin teknik özellikleri değişkenlik gösterir. Panoramik asansörler genellikle 4 ila 21 arasında değişen taşıma kapasitelerinde imal edilir. Ayrıca 2,5 m/s hıza kadar çıkabilen modeller bulunur. Normal binalarda kullanılan kare asansörlerin aksine, panoramik asansörler çok farklı şekillerde tasarlanabilir. Üçgen, çokgen ya da daire şeklindeki panoramik asansör modelleri, bu doğrultuda en sık rastlanan tasarımlardan. Panoramik asansörleri cazip kılan bir diğer teknik özellik de hem bina içerisine hem de bina yüzeyine monte edilebilmeleri. Bu sayede yapı içerisinde daha ergonomik bir kullanım olanağı sunar. Aynı zamanda montaj maliyetlerini de azaltır.

panoramik asansör

 Panoramik Asansör Kulanım Alanları

 Panoramik asansörler, teknik özelliklerinden ziyade estetik tasarımlarıyla ön plana çıkar. Bu yüzden de estetikliğin önem arz ettiği alanlarda daha fazla tercih edilir. Panoramik asansör modellerinin kullanıldığı alanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Alışveriş merkezleri
  • Hastaneler
  • Oteller
  • Rezidans projeleri
  • Müstakil evler
  • Ofis ve plazalar

 Panoramik Asansör Fiyatları

 Panoramik asansörlerin fiyatları hakkında kesin bir rakam ifade edebilmek mümkün değil. Zira asansör kurulumu yapılacak binanın kaç kattan oluştuğu, asansörün kişi ve taşıma kapasitesi, asansör şekli ve modeli gibi pek çok etken, fiyatların değişkenlik göstermesine neden olur. Üstelik iç ve dış ekonomik göstergelerde yaşanan gelişmeler de fiyatlara doğrudan etki eder. Panoramik asansör yaptırmak isteyenlerin, fiyattan daha çok kaliteye odaklanmaları önerilir. Zira yalnızca uygun fiyatlı olduğu için seçilen modellerin, pek çok sorun yaşatma potansiyelleri bulunur. Fiyat ve kalite dengesi kurularak seçilecek panoramik asansörler, daha uzun ömürlü olur. Günümüzde panoramik asansörlerin satış ve montajını yapan çok sayıda firma bulabilmek mümkün. Panoramik asansörlerin fiyatlarına dair kesin bir rakam alabilmek için, asansör firmalarıyla irtibata geçmek daha doğru olur.

İlginizi çekebilir: Hastane Asansörü Nedir, Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir