Engelli Asansörü Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Blog

Bireyler doğuştan ya da sonradan yaşadıkları olaylar nedeniyle engelli kalabilmektedir. Fiziksel engellilik durumu, bireylerin diğer insanların kendi başlarına yapabildikleri birçok aktiviteyi yapamamalarına neden olmaktadır. Ancak engelli bireylerin en büyük problemleri, toplumsal yaşamda kendilerine çıkarılan zorluklardır. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek ve engelli bireylerin de kendilerini toplumun bir parçası olarak görebilmelerini sağlamak için engelsiz yaşam çözümleri ön plana çıkmaktadır. Hem kamusal hem de özel alanlarda yapılan çeşitli engelsiz uygulamalar, engelli bireylerin hayatlarının kolaylaştırır. Engelsiz yaşam nedir diye merak edenler için belirtmek gerekirse, engelli bireyler için farkındalık oluşturmak amacıyla toplumsal yaşamın her alanına hitap eden bir sosyal sorumluluk organizasyonu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Günümüzde pek çok sektör engelli bireylerin çeşitli gereksinimlerini karşılayabilmek adına pratik ve kullanışlı ürünler sunmaktadır. 

 

Engelsiz Çözümler Nelerdir?

engelli-asansörü (2)

Tüm dünyada yakın bir zamanda engelli bireylere dair büyük bir farkındalık oluşmaya başlamıştır. Engelli bireylerin ruhsal acı yaşamaları, çeşitli projeler ile toplumdaki duyarlılığı harekete geçirmiştir. Bu doğrultuda pek çok engelsiz yaşam projeleri ortaya çıkmıştır. Engelli bireyleri gündelik yaşamda rahat ettirmeyi amaçlayan uygulamalara dünyadan çok sayıda örnek verilebilir. Engelli asansörü de bu projelerden biridir. Özellikle yüksek katlarda oturan engelli bireylerin evlerinden çıkamamaları asansör firmalarını engelsiz çözümler üretmeye yönlendirmiştir. Günümüzde engellilerin çeşitli alanlarda işlevsel olarak kullanabilecekleri çok farklı asansör modeli mevcuttur. Ek olarak ürünler bireylerin evden çıkarılarak hastaneye götürülmeleri gereken durumlar için de kullanışlıdır.

Asansörlerin nasıl çalıştığı hakkında hazırladığımız bir önceki blog yazımıza Yüzyılın Buluşu Asansör Nasıl Çalışır? ulaşabilirsiniz.

 

Koltuk Merdiven Asansörü

Engelli merdiven asansörü ya da diğer adıyla koltuk merdiven asansörü, engelsiz yaşamı desteklemek adına imal edilen en işlevsel ürünler arasında yer almaktadır. Koltuk merdiven asansörlerinde genellikle merdiven korkuluklarına ya da merdiven yan tutacaklarına monte edilmektedir. Bu asansörler tam engelli bireylerin yanı sıra hasta, yaşlı veya merdivenlerden çıkmakta zorlananlar için tasarlanmıştır. Engelliler için merdiven asansörü ile merdivenleri çıkabilmek kolay hale gelmektedir. Birey, koltuğun altında bulunan çelik halatın hareketi sayesinde koltuk yukarı ve aşağı yönlü hareket etmektedir. Merdiven asansörleri genellikle merdivenin eğriliği ölçüsünde eğime sahiptir. Ancak engelli bireylerin güvenliklerini riske atmamak için bu asansörlerde emniyet kemeri de bulunmaktadır. Koltuk tipi merdiven asansörü fiyatları asansörün yapılacağı alanın uzunluğuna ve kullanılacak malzemenin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. 

 

Engelli Platform Asansörü

engelli-platform-asansörü

Engelli platform asansörü de engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına geliştirilen engelsiz yaşam projeleri arasında yer almaktadır. Platform asansörlerin temel amacı, bireylerin tekerlekli sandalyeleriyle birlikte yukarı ya da aşağı taşınmasını sağlamaktır. Diğer asansör türlerinde olduğu gibi engelli platformu da çelik halat ve karşı güç prensibi ile hareket etmektedir. Engelli platform asansörleri, merdiven asansörleri ile kıyaslandıklarında daha geniş kullanım alanına sahiptir. Özellikle yüksek katlarda oturan, işe veya okula giden engelli bireyler için bu asansör türü idealdir. Platform asansörleri genellikle binanın dış yüzeyinde yer almaktadır. Ek olarak pencereden ya da asansöre özel açılan kapıdan içeri girmeye olanak sağlamaktadır. 

Engelli Ev Asansörü

engelli-asansörü (4)

Engelsiz yaşamı desteklemek adına üretilen asansör türleri arasında engelli ev asansörü modelleri de ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Ev asansörleri temelde iki biçimde kullanılmaktadır. İlki, villa türü çok katlı evlerde engelli ya da yaşlı bireylerin katlar arasında hareketini sağlamasıdır. İkincisinde ise platform asansörler ile binanın dış yüzüne asansör yerleştirmenin uygun olmayabilir. Bu durumlarda engelli bireylerin yüksek katlara bina içerisine kurulacak asansörle çıkmasına olanak tanımasıdır. Bu asansörler aynı zamanda home lift ev asansörü olarak da bilinmektedir. Ev asansörlerini platform asansörlerden ayıran temel fark, kabininin olması ve daha estetik bir görünüme sahip olmasıdır. Bu nedenle ev asansörlerinin fiyatları, çıkılacak kat sayısına göre değişmektedir. 

 

Elsco Asansör ve Yürüyen Merdiven Sistemleri’ni tanımanın en iyi yolu müşterilerimiz için yaptığımız çalışmaları ve ekibimize ilham veren fikirleri keşfetmek.

2 thoughts on “Engelli Asansörü Nedir? Nerelerde Kullanılır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir