Araç Asansörü Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Blog

Asansörler, çok katlı yapılarda insanların ya da yüklerin katlar arasında taşınmasına olanak tanıyan sistemlerdir. Sağladıkları yararlar nedeniyle ilk üretildikleri günden bu yana sürekli olarak çeşitlenen asansör türleri arasında araç asansörü de önemli bir yer tutar. Yük asansörleri kategorisinde yer alan bu asansörler, bir platform yardımıyla araçların yukarı ya da aşağı yönlü taşınmasını sağlar. Kullanım yaygınlığı giderek artan bu asansörlerin sıklıkla görüldüğü alanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Çok katkı otoparklar
  • Araç satışı yapılan galeriler
  • Araç tamir ve bakım hizmeti veren servisler
  • Otopark alanı yetersiz olan binalar
  • Kullanım alanı sınırlı olan açık otoparklar

 Araç Asansörü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Dışarıdan bakıldığı zaman asansörlerin basit bir çalışma prensibi varmış gibi görünse de esasında oldukça komplike araçlardır. Araç asansörü seçilirken, kurulumu yapılacak asansörün sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi ve herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi açısından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Kapasite

 Genel olarak yük asansörlerinin, özel olarak da araç asansörlerinin belirli bir yük kapasitesi bulunur. Bu kapasiteyi aşan yükler asansörün işlevselliğini kaybettirebileceği gibi, çeşitli kazalara sebebiyet vererek insanlar açısından da bir tehdit unsuru haline gelebilir. Araç asansörünün kurulumunun yapılacağı alana ne tür araçların giriş çıkış yaptığı bu noktada dikkate alınmalıdır. Sedan araçlar ya da hafif ticari araçlar birbirlerine yakın ağırlıkta oldukları için, bu tür araçlar aynı kapasitede asansör kullanabilir. Ancak daha ağır araçlar ve minibüsler için durum değişiklik gösterir. Eğer çok farklı ağırlıkta araçların giriş çıkış yaptığı bir alan için kurulum yapılacaksa, birden fazla asansörün tercih edilmesi daha doğru olur.

Güvenlik

 Hem insan asansörlerinde hem de yük asansörlerinde güvenlik için çeşitli sistemler bulunur. Bu sistemler, taşınan yüklerle insanların güvenliği açısından büyük önem taşır. Tercih edilecek araç asansörü modelinde, emniyet valfi de dahil olmak üzere tüm güvenlik sistemlerinin bulunması gerekir.

araç asansörü

Kalite Standartları

 Asansörlerin belirli bir kalite düzeyinde imal edilmeleri ve kurulmaları için çeşitli kalite standartları bulunur. Bu standartlar ulusal ya da uluslararası standart kuruluşları tarafından belirlenir. Tercih edilecek asansörlerin bu standartlardan en az birine uygun olmasına da dikkat edilmesi tavsiye edilir.

İşlevsellik ve Kolay Kullanım

 Araç asansörleri genellikle asansör üzerinde bulunan birkaç buton ile kontrol edilir. Ayrıca otopark gibi alanlarda uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen modeller de bulunur. Kullanıcıların zorluk yaşamaması ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için, tercih edilecek araç asansörünün kolay kullanılabilir olması da önem arz eder.

 Araç Asansörü Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

 Araç asansörlerinin fiyatlarına dair kesin bir rakamdan söz edebilmek olanaksız. Zira bu asansörlerin fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan birden fazla etken mevcut. Alınacak asansörün kalitesi ve markası, bu etkenler arasında ilk sırada. Kalitesi ve bilinirliği ile ön plana çıkan markaların asansörleri doğal olarak daha pahalı. Bununla birlikte kurulum yapılacak alanın kaç katlı olduğu da fiyatlar üzerinde belirleyici bir rol oynar.

 Elsco’nun Araç Asansör Çözümleri

 Araç asansörü kurulumu için hizmet alınabilecek pek çok firma mevcut. Ancak bu firmaların hepsinin aynı kalitede ürün ve hizmet sunduğundan söz edebilmek olanaksız. Kurulduğu günden beri çok sayıda alana, çok farklı asansör çeşitlerinin kurulumunu yapan Elsco Asansör, araç asansörü arayanlar için en iyi seçeneklerden biri. Ardında bıraktığı yüzlerce mutlu müşteriden aldığı güçle bugün de müşterilerine hizmet veren firmamızın araç asansörü çözümlerinden yararlanarak, siz de bu mutlu aileye katılabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hastane Asansörü Nedir, Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir